Podnikání s ready-made společností

0
24

Uvažujete o pořízení ready-made společnosti a chcete se dozvědět vše o jejích výhodách i nástrahách? V následujících řádcích vám poradíme, na co si dát před koupí pozor i co je vše zahrnuto v ceně již „hotové“ společnosti.

Co si představit, když se řekne ready-made společnost?

Ready made společnost je již zcela hotová společnost řádně zapsaná v obchodním rejstříku. Účelem založení bývá ve většině případů její brzký prodej, tudíž splňuje všechny zákonné podmínky, včetně nulové podnikatelské činnosti a celkové obchodní historie.

Na trhu se však můžete setkat i s prodejem ready-made společností, které mají nevyřešené závazky. I z toho důvodu je vhodné se před pořízením společnosti poradit se spolehlivým a ověřeným poskytovatelem, jenž prostřednictvím smlouvy svým věřitelům garantuje, že vyhlédnutá společnost není zatížena právními pohledávkami.

Jaké jsou výhody ready-made společnosti?

  • Úspora času

Největší výhoda při koupi ready-made společnosti spočívá v ušetřeném čase. Založení vlastní společnosti krok po kroku by vám zabralo několik týdnů, během kterých byste se nevyhnuli únavnému papírování a návštěvě rozličných úřadů. V případě, že si koupíte ready-made společnost, oběma zmíněným bodům se vyhnete a můžete začít okamžitě podnikat.

Společnost se stává vaší ve chvíli, kdy bude uzavřena smlouva o převodu obchodního podílu na vaši osobu. Ready-made společnost má své přidělené identifikační číslo a je registrována k dani z příjmů právnických osob, tudíž již za 24 hodin od podepsání smlouvy můžete vydělávat první peníze.

  • Předem splacený kapitál

Další výhodou ready-made společnosti je, že nemusíte skládat povinný kapitál jako v případě zakládání firmy na vlastní pěst. Kapitál splácí osoba, jež firmu prodává. Je však třeba mít na paměti, že se jedná o pouhé formální splacení, které je nutné buď skutečně splatit či jej mít uvedeno v nákladech společnosti.

Po celou dobu si také nezapomeňte čas od času hlídat výši samotného kapitálu firmy, které je jedním z kritérií při získání úvěru. Pokud plánujete půjčku, doporučujeme zvolit ready-made společnost s vyšším základním kapitálem.

  • Vhodné řešení pro cizince

Koupě ready-made firmy může být jednou z nejvýhodnějších variant pro cizince, kteří chtějí začít podnikat bez, pro ně, nesrozumitelné administrativy a s výraznou úsporou času. Vyhnou se i komplikacím spojeným s bankovnictvím.

Jaká pravidla dodržovat před koupí ready-made společnosti?

  1. V nejlepším případě kupujte zcela novou či velice krátce existující společnost. Je zde nižší pravděpodobnost obchodní historie.
  2. Důkladně porovnávejte ceny a celkový stav nabízených ready-made firem. Na trhu se setkáte i se společnostmi, jejichž cena zdaleka nepokryje ani zákonem dané správní poplatky.
  3. Všechny kroky vždy konzultujte nejen se samotným poskytovatelem, ale i s právníkem, který odhalí případné smluvní nesrovnalosti.