I váš zámek potřebuje péči

0
152

Současné zimní počasí s častými přeháňkami a teplotami kolem bodu mrazu klade zvýšené nároky na všechny zámky, které jsou těmto povětrnostním vlivům vystavené. První asi člověka napadnou visací a jiné zámky venku na plotě nebo na zahrádce, ovšem výše uvedené se týká také zamykacích vložek ve všech vstupech do budov anebo třeba autozámků. Jejich zaseknutí přitom může způsobit pořádné komplikace.

Mazadlo čistí, chrání a prodlužuje životnost zámku

Pokud chceme, aby spolehlivě fungovaly, všechny zámky potřebují pravidelnou péči. Nejde přitom o nic náročného – do zámku stačí nastříkat mazadlo a párkrát v něm otočit klíčem, aby se dostalo na všechny vnitřní komponenty. Správné mazadlo funguje tak, že na součástkách zamykacího mechanismu vytvoří tenkou vrstvu, která snižuje tření a zmenšuje tak mechanické opotřebení. Zároveň chrání před korozí a má samočistící efekt – zabraňuje usazování prachu a jiných nečistot v zámku, čímž působí jako prevence proti jeho zaseknutí.

Obecně platí, že zámky v čistém a suchém prostředí stačí tímto způsobem ošetřit jednou ročně, abyste zajistili jejich hladký chod a dlouhou životnost. Zámky v prašném nebo vlhkém prostředí a zvláště zámky vystavené vlivům počasí je lépe promazat alespoň dvakrát ročně. Kvalitní mazadlo působí mimo jiné i jako prevence zamrzání a dokáže dokonce zamrzlý zámek rozmrazit, což je velmi praktické především v případě autozámků.

Jak vybrat dobré mazadlo?

Mazadlo na zámky a cylindrické vložky by mělo být určené k ošetřování drobných mechanických součástek. Především by nemělo by obsahovat grafit, jehož částečky mohou po delší době používání přispět k zanesení zámku. Mnoho dostupných mazadel je bezbarvých a neobsahuje tuk, díky čemuž je práce s nimi čistá a nezanechávají mastné stopy.