I na skútr potřebujete kvalitní helmu

0
35

I když sedáte na skútr, měli byste myslet v první řadě na svou bezpečnost, kterou vám kromě zodpovědné jízdy, pomůže zajistit správná helma. 

Jak ale takovou helmu na skútr vybrat?

Před tím, než půjdete nakupovat, je dobré si promyslet, který druh helmy pro vás bude ideální. Důležitým parametrem je to, kde se na skútru nejčastěji pohybujete, jak velké vzdálenosti potřebujete jezdit a jak je pro vás důležité pohodlí i bezpečnost. Každý druh helem má své výhody i nevýhody. 

Mrkněte se na přehled, který jsme pro vás připravili a který vám pomůže s jejím výběrem.

Druhy helem na skútrOtevřená helmaHelma je konstruována na nižší rychlost jízdy. Takže bývá doporučována především řidičům skútru, kteří budou jezdit nižší rychlostí. Z tohoto důvodu je ideální do města.

Výhody a nevýhody otevřené helmy
Helmy se snadno nasazují, protože nemají ochranu brady a čelisti. Zároveň kvůli absenci této ochrany jsou méně bezpečné. Celkově jsou helmy pohodlné – to zajišťuje jak široký výhled z helmy, tak jejich jednoduchost a nižší hmotnost. Přilby mívají buď plexisklo, anebo se používají s brýlemi. To záleží na každém, co mu vyhovuje a nevyhovuje.

Uzavřená helma neboli integrálníJedná se o přilbu, která kryje celou hlavu. Je určena pro rychlou jízdu, využívají ji většinou závodní jezdci. Většinou se takto vysoká rychlost na skútru nepředpokládá. 

Výhody a nevýhody uzavřené helmy
Helma se skládá z jednolité konstrukce helmy a plexiskla. Je jednou z nejbezpečnějších variant ochrany helmy, kterou si můžete vybrat. Jedná se ale o těžší konstrukci přilby, kterou už na hlavě pocítíte.

Nespornou výhodou uzavřené helmy je to, že je nejlépe odhlučněná z těchto druhů helem, takže vám do ní moc nefouká, což při delší vzdálenosti můžete ocenit.

Výklopná helma 
Výklopná přilba má některé vlastnosti jako uzavřená přilba a některé jako otevřená. Takže se hodí do města i na delší cesty.

Výhody a nevýhody výklopné helmy
Je bezpečnější než otevřená helma, obsahuje ochranu brady i čelisti. Avšak zajišťuje o něco méně bezpečnosti než uzavřená helma. Zároveň však poskytuje řidiči více pohodlí, zejména díky možnosti “vyklopení” přední části helmy, kdy řidič může vyklopit celou bradovou část nahoru a může tak mít helmu otevřenou. 


Až si vyberete druh helmy, který se pro vaše potřeby hodí nejvíce, nezapomeňte si dát záležet i při výběru správné velikosti. 

Co je důležité, aby přilba na skútr splňovala?

  • helma na hlavě musí sedět pevně, 
  • nikde vám nesmí být volná,
  • při nasazování klade helma mírný odpor,
  • naopak vás ale nesmí nikde tlačit – polstrování ani helma. 

Správná helma na skútr musí být zkrátka pevná, ale pohodlná.

Ať už vyberete kteroukoli možnost z výše uvedených helem, přejeme hlavně hodně bezpečných kilometrů v pohodlných helmách a na oblíbených strojích.