Hlavní stranaPřidat linkPřidat PR článekNaposledy přidanéNejnavštěvovanějšíPoslední PR článkyKontakt

slim-anti-aging.gif

Doporučujeme

Kuchyně fotografie - levné kuchyňské linky
Prozdravi.cz
TIP: Bojíte se o svůj mobilní telefon a rádi byste jej ochráníli? Internetový obchod Kvalitnishop.cz - vyzkoušejte kvalitní pouzdro na mobil, obaly na mobily nebo kryt na telefon.
TIP: přemýšlíte nad dovolenou v Chorvatsku a hledáte levné ubytování v apartmánu? Pokud ano, vyzkoušejte server http://levnedochorvatska.cz, kde najdete více jak 17 000 apartmánů. Prožijte svou vysněnou dovolenou. Levné apartmány v Chorvatsku 2016
 

InternetLink.cz » Article Details


Robotika v České Republice

Datum: January 11, 2011 01:37:08 PM
Autor:
Rubrika: Průmysl - Výroba

Od doby, kdy si Karel Čapek vymyslel pro svou hru R.U.R. slovo robot, uplynulo již mnoho času, během nějž se jak slovo samo, tak i jeho představitelé „přestěhovali“ z prostředí sci-fi literatury a na trvalo se usadili v našem každodenním životě. S roboty se setkáváme, ať vědomě či nevědomě, téměř na každém kroku, a to už od nejútlejšího mládí – stačí se jen podívat na robotky ve stavebnicích Lego. Lidé pro své potřeby využívají nejrůznější roboty, ať to jsou roboty používané pro odstraňování výbušnin, či roboty pro „domácí využití“.

Největší skupinu tvoří roboty určené pro průmyslové použití, jejichž výrobou se zabývá řada velkých světových společností. Přístup jednotlivých firem k řešení vlastních robotů, ale i prodeje a servisu se samozřejmě liší, vždyť na těchto prvcích je obvykle založena celá obchodní strategie jednotlivých firem. Jak k těmto otázkám přistupuje ABB Česká republika, jsme diskutovali s jejich obchodním týmem.

Jaké roboty nabízíte svým zákazníkům a k čemu jsou nejčastěji využívány?

V ABB se cítíme být dodavatelem celých robotizovaných systémů, nikoli pouze robotů samotných. Dodat zákazníkovi robota bez potřebného know-how (zpracování řešení dle konkrétních potřeb, instalace, software, potřebné periferie, školení obsluhy) by bylo jen polovinou úspěchu.Jinak v naší nabídce jsou univerzální průmyslové roboty řízené v 6 osách s nosností od 5 kg do 650 kg. Další skupinu tvoří speciální roboty např. pro potravinářský a farmaceutický průmysl, které umožňují rychlé třídění a zakládání drobných předmětů s časem cyklu i 0.2 sekundy. Jejich předností je nejen rychlost, ale také schopnost vizuálně rozpoznat předmět, s nímž manipulují. Z hlediska provedení nabízíme roboty standardní, pak pro extrémně těžký provoz (tzv. Foundry Plus, celé v krytí IP67), roboty do čistých prostor (certifikace Clean Room) a též verze vhodné pro oplach tlakovou vodou (varianta Wash Down).Z výše uvedeného nástinu také vyplývají nejčastěji dodávané aplikace v České republice, mezi něž patří svařování (ať obloukové nebo bodové), obsluha strojů a manipulace s materiálem, vyjímání z forem a ostřik v lisovacích aplikacích, lakování a nanášení barev, lepení a tmelení, broušení a leštění, přenášení drobných výrobků a také paletizace. Jak vidíte, robot nachází využití ve všech odvětvích průmyslu a přináší zvýšení produktivity, opakované přesnosti a úsporu lidských zdrojů. Velké výhody má také jeho aplikace v prostředích s negativním vlivem na zdraví (lakovny, slévárny, lisovny, skládání břemen na paletu apod.).

Kdo je Vaším typickým zákazníkem?

Typičtí zákazníci již neexistují. Na počátku 90. let to byly především pouze velké společnosti dodávající komponenty pro automobilový průmysl. Dnes k nim rychle přibývají kovozpracující firmy o 15-ti lidech, roboty ABB paletizují kartony s alkoholem, lakují WC mísy a rámy LCD obrazovek. Robot již několik posledních let není cenově nedostupnou záležitostí, ve většině případů cenově poráží jednoúčelové stroje. Nadto přináší nesrovnatelně vyšší spolehlivost – jako každé sériově vyráběné zařízení.

Kdybyste měl porovnat nabídku vaší společnosti a konkurence, v čem se nabídka ABB liší?

Pokud věci posuzujeme jako celek, vidím 2 oblasti. Tou první je zázemí firmy. Nejedná se o „one-man show“, jak je tomu v případě mnoha jiných značek na českém trhu. Za ABB stojí desítky inženýrů a veškeré kvalitní zázemí. Druhou oblastí je rovina technická. ABB sestrojilo prvního plně elektricky poháněného robota a od této doby si udržuje postavení leadera ve vývoji a aplikaci nových způsobů. Jsme právem hrdí na to, že řídicí systém ABB vždy na několik dalších let nastaví standard v oboru a též že veškeré mechanické části jsou vyráběny s pověstnou Švédskou přesností a robustností, s cílem sloužit zákazníkovi bez problémů po mnoho let. Nadto naši roboty komunikují s obsluhou česky, jako jediní.

Když už jste zmínili zákazníky, jaký je váš přístup k nim a je v této oblasti něco, o čem byste se rád zmínili?

S odkazem na naší pozici coby dodavatele systémů se snažíme v rámci svých vztahů se zákazníky nenabízet „jen“ roboty, ale celá řešení. Zajímá nás celý proces a celý výsledek. Naše návštěvy v provozu zákazníka nejsou žádnou výjimkou, zákazník má neustále možnost zavolat nám, radit se s námi a využívat náš servis a produktovou podporu. Disponujeme velmi dobře vybaveným školicím střediskem, v případě přání zákazníka jej zaškolíme i v místě instalace. Vždy se snažíme, aby zákazník pocítil skutečnou přidanou hodnotu robotizace.

Předpokládanou službou je i kvalitní servis, jak jej zajišťujete?

I u servisu klademe důraz na profesionalitu a zejména na servis lokální. Chceme být zákazníkům co nejblíže, a proto je značný počet našich techniků rozmístěn po celém území republiky. V dnešní době vysokorychlostního datového připojení to již nepředstavuje žádný problém. Dosažitelnost servisu je garantována, ať už jste v Liberci, či na Valašsku.

Servisujete i aplikace v rámci Středoevropského a Východoevropského regionu?

Středoevropský region získává stále větší důležitost a dělá z této lokality rovnocenného partnera takovým regionům jako je Německo, Francie nebo Skandinávie.ABB si uvědomilo potenciál trhu ve střední a východní Evropě a koordinuje veškeré aktivity z ČR. V rámci uvedeného regionu tedy ABB Česká republika zastřešuje ještě další země, a to Slovensko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Bulharsko, Ukrajinu, Bělorusko, Slovinsko a ostatní země bývalé Jugoslávie. Jakožto vedoucí země v tomto regionu ČR udává strategii, cenovou politiku, podobu poskytovaných služeb apod. Toto uspořádání pak v oblasti servisu umožňuje poskytovat ve všech těchto zemích lokální servis, tedy v rodném jazyce obyvatel té které země a za lokální ceny. Tím také uspokojujeme další požadavek našich zákazníků - nabízet globální, standardní řešení, avšak za lokální ceny. Tak to ostatně funguje v ABB i v celosvětovém měřítku, ve všech 105 zemích, kde jsme přítomni.Je jistě řada firem, které by o robotizaci svých provozů měly zájem a jistě by je zajímalo, jaké je cenové rozpětí robotů a jaká je návratnost investic.Těžko říci konkrétní údaj, protože cena pochopitelně závisí na konkrétní sestavě, ale obecně lze říci, že je možné pořídit si robota v řádu desítek tisíc euro.Ani u návratnosti nelze vyřknout přesná čísla „od stolu“. Přínos robotiky není pouze v prosté náhradě pracovníků, ale jak již bylo zmíněno – podstatným způsobem vzrůstá produktivita a opakovatelná kvalita. Obecně lze však říci, že návratnost se pohybuje v rozmezí několika měsíců až let a je velice dobrá. S úvahami o nákupu samozřejmě souvisí otázky typu: „Vyplatí se aplikace robota v mém provozu?“ Odpověď na ni je parketou pro nás, nebojte se zeptat.

V které oblasti robotiky očekáváte v budoucnosti největší rozvoj?

Nesporně nastane snaha o standardizaci nabízených řešení – tím se učiní další krok k požadavkům trhu, jenž si žádá kratší dodací termíny, vyšší kvalitu, zkrácení doby instalace a přijatelnou cenu. V České republice je jasným počinem tohoto druhu založení Evropského Svářecího Centra. Zde ABB vyrábí Standardní svařovací buňky FlexArc v několika variantách pro celou Evropu.Tím, jak se roboty stávají běžnou součástí výrobních linek, začínají být zajímaví i pro Partnery (systémové integrátory) – „stavitelé“ těchto linek. Těm vycházíme vstříc maximální podporou při návrhu technického řešení a rovněž otevřeností – jakékoli podstatné materiály k robotům ABB jsou ke „stažení“ na internetu. A to bez jakékoli registrace a zbytečného „vyzvídání“.V technické oblasti se můžeme těšit na vybavení robotů „dalšími smysly“. Za nejdynamičtější oblast lze očekávat oblasti umělého vidění, kontroly síly, laserového zaměřování a na ně navázané adaptivní systémy řízení procesu.Z toho, co jsme až dosud slyšeli, vyplývá, že v této oblasti bude velice záležet také na programovém vybavení, na software.Ano, celý tento obor je stále více o softwarové podpoře a vizualizaci. A právě tam ABB soustředí svou pozornost. Robot je vlastně jen stroj, který provádí určité úkony, a jeho „mozkem“ je právě software. Pro uživatele by měl být maximálně jednoduchý a přehledný.Dalším krokem jsou podpůrné softwarové prostředky. Jedním z nich je nástroj s názvem RobotStudio. Jedná se o 3D software, kde je možné simulovat na počítači jednotlivá pracoviště v jejich budoucí podobě – ověřuje se dosah robota, schopnost dosáhnout požadovaného času cyklu i to, zda se robot bude moci v daném prostoru volně pohybovat. Je to nástroj, který přináší velkou úsporu nákladů, protože značnou část práce lze zvládnout na počítači, bez náročného cestování. Zákazník si pak může prohlédnout, jak by konkrétní aplikace vypadala na jeho konkrétním pracovišti. Tím ale funkce RobotStudia nekončí. Vedle uvedené simulace zároveň značně ulehčuje vlastní programování – během simulace totiž vyvine potřebný program. Takovýto přístup umožňuje zákazníkům jak velkou flexibilitu v souvislosti s potřebnými provozními změnami, tak i úspory nákladů. A to je naší strategií. Nyní je u většiny projektů prováděna Off-line simulace celého procesu ještě před uzavřením kupní smlouvy se zákazníkem. To dává zákazníkovi jistotu, že proces automatizace přinese požadovaný efekt (zkrácení výrobního času, ověření funkčnosti, dosah robotů).

Kde cítíte největší překážky pro Váš další rozvoj?

Jedná se o bariéru v zaběhlém způsobu uvažování, postupně však odeznívající. Donedávna mnoho zdejších průmyslových podniků spatřovalo (a některé dodnes spatřují) hlavní zdroj vlastní konkurenceschopnosti v „levné české pracovní síle“. A již dále neřešili produktivitu, opakovanou kvalitu a ostatní aspekty. Zostřená konkurence však tyto neduhy obnažila a potřeba automatizace je dnes aktuální jako nikdy předtím.Ačkoliv pro mnohé z nás je řada informací, které zde zazněly, stále spíše z oblasti sci-fi, jsou roboty a robotický software součástí naší každodenní reality.

A přestože se jedná o zcela jiný druh robotů, než známe na příklad z knih Isaaca Asimova, jedno mají se svými literárními protějšky společné – i pro ně by mohly platit zákony robotiky, které právě Isaac Asimov pro své roboty vymyslel, byť v mírně rozšířené podobě.

1. Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby bylo člověku ublíženo.

2. Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy tyto příkazy jsou v rozporu s prvním zákonem.

3. Robot musí chránit sám sebe před zničením, kromě případů, kdy je tato ochrana v rozporu s prvním nebo druhým zákonem.

4. Robot zastupuje člověka v prostředích, která jsou pro člověka a jeho život nebezpečná či nezdravá a vyžadují opakovaně vysokou přesnost a rychlost jednoduchých, stále se opakujících úkonů.


Hodnocení:

Musíte být přihlášen/a pro možnost hlasování pro článek.

Hodnocení: 7 (1 votes)

Komentáře:

Žádné komentáře.

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a.